Domuz Gribinden Kurtulmak İçin Su, Sabun ve Bitkisel Çaylar

Halk arasında genellikle grip olarak da bilinen influenza virüsünün A, B, C olmak üzere 3 anatipi ve başka bir çok alt tipi vardır. İnsanda özellikle hastalık ve salgın yapanlar influenza A alt tipidir. Tip A bütün yaş gruplarında orta şiddetli hastalığa neden olur ve salgınlar yapar. Tip B ise hastalığa neden olur ancak salgın yapmaz. Tip C ise insanlarda sık görülmemekte ve salgına neden olmamaktadır.

Toplumda en çok tespit edilen gripvirüsü tipleri ise İnfluenza A(H1N1) yani ‘’Domuz Gribi’’ bir diğeri ise İnfluenza A(H3N2) yani ‘’Mevsimsel Griptir’’. Domuz gribinin 2009 yılında çok hızlı yayılmasıyla alınan önlemler dikkat çekici olmakta ve toplumun korkmasına ve endişelenmesine sebep olmaktadır. Ancak Mevsimsel Gripte alınan önlemler, Domuz Gribi için de yeterli olmaktadır. Domuz Gribi, konuşma, öksürme, hapşırma esnasında etrafa yayılan damlacıklarla ve hasta olmuş kişilere temas ile(tokalaşma, yakın konuşma, öpüşme vs.) veya bu kişilerin dokunduğu eşyalara kısa süre içinde temas etmekle bulaşabilir.

Bu nedenle Domuz Gribi ve Mevsimsel Gripten korunmak için:

  • Kişisel hijyene dikkat edilmeli,
  • El sık sık, su ve sabun ile (ortalama bir dakika) yıkanmalı,
  • Ağız, burun ve gözlere kirli eller ile temas edilmemeli,
  • Hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmalı, kalabalık ve kapalı ortamlarda uzun süre kalınmamalıdır,
  • Öksürme esnasında ağız ve burun tek kullanımlık kağıt mendillerle kapatılmalı, kullanılan mendil çöpe atılmalıdır,
  • Hastalığa yakalanmış kişiler kalabalık ortamlardan uzak durmalı, gebe, çocuk, yaşlı ve hastalığı olan kişilerle mümkün olduğunca temastan kaçınmalı ve tıbbi maske kullanmalıdır.

Hasta oldum ne yapmalıyım?

Öncelikle birçok hastalıkta geçerli olmak üzere elbette ki bir sağlık kuruluşuna gidip muayene olmalı, doktorunuzun size verdiği tavsiyeleri uygulamalısınız.

Ancak bunun dışında evinizde de sağlık için hazırlayabileceğiniz bazı reçeteler olduğunu, sizi gripten koruyacağını veya gribi atlatmanıza yardımcı olabileceğini unutmayın.

Evde hazırlayacağınız etkili ve pratik öneriler:

1-Ekinezya Çayı

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve gripte hem koruyucu hem de tedavide yardımcı olarak kullanılır. Son yapılan bilimsel çalışmalara göre ekinezya bitkisinin soğuk algınlığına yol açan virüsleri öldürdüğü ve virüslerin yol açtığı iltihabı kontrol ederek boğaz ve akciğerlerdeki iltihabın yol açacağı hasarı engellediği bildirilmektedir.

Ekinezya Çayı: yaklaşık bir çay kaşığı bitkiyi bir su bardağı suyun içinde 10-15 dk demleyin. Bu çayı günde 5-6 kere tüketmeniz hem gripten korunmanıza, yakalandıysanız da daha hızlı iyileşmenize yardımcı olacaktır.

2-Ihlamur Çiçeği Çayı

Domuz gribi dahil, viral ve bakteriyel boğaz enfeksiyonlarında yüksek ateş, kırgınlık gibi şikayetlerde çok etkili olduğu bilinmektedir. Bunun haricinde hem basit öksürüklerde hem de uzun süreli ‘inatçı öksürüklerde’ ilk çözümlerden biri ıhlamurdur. Unutulmaması gereken bir nokta ise inatçı öksürükler başka hastalıkların belirtisi ya da bazı ilaçların(özellikle tansiyon ilaçlarının) yan etkisi olabilir. Bu durumda önce bir uzamana danışmak daha uygun olacaktır.

Ihlamur Çiçeği Çayı: yaklaşık bir tatlı kaşığı kurutulmuş ıhlamur çiçeği üzerine sıcak su eklenir 15 demlendikten sonra süzülerek içilir. Günde 2-3 bardak içilebilir. Dikkat edilecek husus ise ıhlamurun yaprak ve gövdesinin demlenmesi uygun değildir. Ihlamurun esas olarak sadece çiçeği demlenmelidir.

3-Reishi Mantarı

‘Ölümsüzlük Mantarı’ olarak da bilinen Reishi Mantarı grip, soğuk algınlığı vb. hastalıklarda kullanılmasının yanı sıra kanser ve daha birçok hastalıkta kullanılmaktadır. Domuz gribi üzerine yapılan çalışmalarda hem hastalıktan korunmada hem de hastalığın tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir.

Domuz gribi ile ilgili bazı bitkisel tedaviler bunlar olmakla birlikte birçok farklı bitki de kullanılmaktadır. Eğer hasta olduysanız dinlenmeyi, bol bol sıvı tüketmeyi, evinizi havalandırmayı, sık sık ellerinizi yıkamayı ve öncelikle bir uzmana danışmayı ihmal etmeyin.

WhatsApp Soru Sor