Adet Sancısına Doğal Çözüm

Güncelleme Ocak 2020

 

Birçok kadın adet döneminde ya da adetten birkaç gün önce başlayan karın ağrıları çekmektedir. Bu duruma dismenore yani ağrılı adet görme denir. Adet dönemindeki bu ağrılar çok hafif olabileceği gibi bazen ise günlük hayatı etkileyecek kadar şiddetli olabilir.

Adetten bir hafta önce başlayan baş ağrısı, bel ağrısı, bulantı, kusma, öfke nöbetleri  de yaşanabilir.Adet öncesi gerginlik sendromu olarak tanımladığımız bu süreç de kadınlar için oldukça sıkıntılıdır.

Bu dönemde çeşitli ağrı kesiciler ve ilaçlar kullanılmakla birlikte,bazı doğal yöntem ve tarih boyunca kullanılan bitkilerle  bu sürecin rahat geçmesi sağlanabilir. 

İşte size adet  dönemi öncesini ve adet dönemini rahat geçirmeniz için bazı öneriler:

Adet dönemi  sancısı nasıl rahatlatılır ?

 •  Spor ve egzersiz: Hafif sporlar yapmak ve bedeninizi aktif tutmak , Vücudu esneten  hareketler yapmak ,
 •  Stresten uzak durmak: Stres birçok süreci kötü etkilediği gibi adet dönemindeki ağrıları da olumsuz etkileyebilir. İyi bir uyku ve stresten uzak durmak adet döneminin daha rahat geçirilmesine yardımcı olacaktır.
 •   Ilık bir duş ve sıcak su torbası: Sıcak uygulama nerdeyse ağrı kesiciler kadar etkili dir.  Sıcak su torbasına bir diğer alternatif ise bakliyatlar. Nohut, kuru fasülye gibi  kuru bir bakliyatı ısıtıp beze koyarak da kullanabilirsiniz. Hatta bu doğal bakliyat torbasını tekrar tekrar ısıtarak kullanabilirsiniz. Sıcak torbamızı ısısını ayarlayarak karnınıza, belinize, ayaklarınızın altına koyduğunuzda  rahatlayacaksınız. Eskiden   sobada ısıtılan tuğlalar bu amaçla kullanılırdı.
 •  Beslenme: Yağlı ve tuzlu yiyecekler gıdalar  tüketmek ödemi arttırarak adet dönemi ve öncesinde vücudun daha şiş olmasına ve ağrıya sebep olabilir.. Bu süreçte bu tarz gıdalardan uzak durmak gerekir. Çikolata , kahve ise adet döneminde az tüketilmesi gereken gıdalar .

    Adet sancısına iyi gelen yiyecekler

 • Süt ve süt ürünleri özellikle yoğurt ve kefir  gibi kalsiyumdan zengin gıdalar:
 • Sağlıklı yağlar ve taze tohumlar: badem, ceviz, fındık gibi sağlıklı yağ içeren kuru yemişler,
 • Balık: Balık hem lezziz hem de sağlıklı bir besin kaynağıdır. Sağlıklı yağlar açısından zengindir. Adet döneminden hemen önce ve adet döneminde balık tükettilmesini öneriyoruz. Ancak balığı kızartmak yerine fırında pişirme ya da buğulama yapmanız çok daha uygun olacaktır.
 •  Keten tohumu: Fitoöstrojen, yani östrojen benzeri etkisi olan  bir besindir.  Keten tohumunu günlük beslenmenize dahil edin, çiğneyerek veya  ezerek tüketin.  Yoğurda, salatanıza, yada yemeklerinize ekleyerek kullanabilirsiniz. Keten tohumu aynı zamanda bağırsakları çalıştırmaya da yardımcı olur.

        Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler  Nelerdir?

 • Hayıt tohumu: Kadınlar için mucizevi olan bir bitkidir hayıt. Hormon dengeleyici özelliği ile adetleri düzenler.Hamile kalamayan kadınlarda uzun yıllardır kullanılan bir bitki. Hayıt tohumunu evde çay olarak demlemek için bir iki tatlı kaşığı hayıt tohumu havanda ezip, üzerine kaynamış taze sıcak su ekleyin 10 dakika beklettikten sonra  içebilirsiniz. Tohumların demlenmeden hemen önce ezilmesi önemlidir.  Günde iki ya da üç bardak tüketebilirsiniz.  Ya da daha da pratik olarak hayıt tohumunu gıda takviyesi olarak  kullanabilirsiniz. En etkili sonuç için adet başlangıcından yaklaşık 5 gün önce hayıt kullanmaya başlamalısınız.

Dikkat: Hayıt  erkekler tarafından bazı özel durumlar haricinde kullanılmaz.

 •  Karayılan otu: Karayılan otu ya da halk arasında bilinen adıyla kadın otu tam olarak adının karşılığını vermektedir. Hormonları düzenleyen bu bitki adete bağlı kramp ve ağrılarda, adet dönemi öncesi yaşanan ağrı stres, gerginlik durumlarında etkili bir bitkidir.Menapoz şikayetlerinde de kullanılır .Karayılan otunun kökleri kullanılır. Karayılan otu kökü ince ince doğranır. Yaklaşık bir tatlı kaşığı kökün üzerine taze kaynamış su ilave edilir, 1o dakika demledikten sonra günde iki kere içilir. Hayıt tohumunda olduğu gibi karayılan otunu da gıda takviyesi  olarak alabilirsiniz.
 • Rezene : Spazm çözücü ve  fitoöstrojenik bir bitkidir.Adet döneminde rezene çayı tüketildiğinde  adet sancılarını hafifletir.
 •  Papatya:Spazm çözücü, aynı zamanda stresi azaltan bir bitkidir.Çay olarak tüketildiğinde  ağrıyı azalttığı gibi , kişiyi psikolojik olarakta  rahatlatır.
 • Maydonoz:  Yine spazmı çözen özellik gösterir.Mide bağırsak sistemini de rahatlatarak ağrıları azaltır.

Bu bitkilerin çoğu ülkemizde bulunmaktadır.Evde hazırlanabilmesi, kullanım rahatlığı,etkili ve güvenli oluşları nedeniyle tercih edebilirsiniz.

 Adet döneminde yoğun bir ağrı çekiyorsanız  öncelikle bu konuda uzman bir hekim tarafından değerlendirilmeyi unutmayın.

Bu ağrılar tamamen doğal olabileceği gibi başka bir hastalığın ya da problemin bulgusu da olabilir. Bahsettiğimiz  tavsiyelere uymanız adet döneminin çok daha konforlu geçmesini sağlayacaktır. Gıda takviyelerini ise fitoterapi uzmanı olan bir doktor görüşü alarak kullanın.

Sağlıklı günler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Soru Sor