Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer yaklaşık 1.5-2 kg ağırlığında sindirim sistemimizin bir organıdır. Karaciğer vücudumuzun çöp arıtma sistemi gibidir. Aldığımız bir çok ilaç, zararlı madde ve toksin vb. karaciğerde yok edilir veya zararsız hale çevrilir. Kanımızın pıhtılaşması için gerekli bazı maddeleri üretir. Vücudumuzun savunmasında da önemli görevleri vardır. Yiyeceklerin sindiriminde önemli olan saframızı üretir. Yani karaciğerin vücutta bir çok görevi vardır.

Bu kadar önemli bir organ olmasına rağmen her dört kişiden birinde karaciğer bozukluğu, karaciğerde yağlanma, sarılık gibi hastalıklar görülmektedir. Toplumumuzda da bu sayıda bir çok kişi vardır hatta siz de bunlardan biri olabilirsiniz.

Karaciğer yağlanması nedir?

Karaciğerde yağlanma karaciğer hücrelerinde yağ birikmesi ve bu hücrelerin işlevlerinde bozulmaya sebep olan bir hastalıktır. Bir çok nedene bağlı olabilir. Özellikle alkol kullanımı, aşırı kilolu olmak, şeker hastalığı, bazı genetik hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar vb. karaciğer yağlanmasına sebep olabilmektedir.

Karaciğer yağlanması teşhisi nasıl konulur?

Kanda karaciğer fonksiyon testlerinde (AST,ALT) yükseklik olması ve bunun yanında bir de Ultrasonografi gibi bir görüntüleme yöntemi ile tanı konulmaktadır. Ancak yine de kesin tanı için karaciğer biyopsisi (karaciğerden parça almak) şarttır.

Karaciğer yağlanmam var, ne yapmalıyım?

Öncelikle karaciğer yağlanmasının modern tıpta kesin ve net bir tedavi yaklaşımı yoktur. Özellikle kişilerin aşırı kilolu iseler kilo vermeleri ve spor yapmaları, alkol kullanımı varsa bunu azalmak ve bırakmaları, alınan ilaçları azaltmaları ve sağlıklı ve katkı maddesi olmayan doğal gıdalarla beslenmeye özen göstermeleri önemlidir. Bunun haricinde yapılan bazı çalışmalarda etkinliği kanıtlanmış bitki ekstrelerini de destek olarak kullanabilirsiniz.

Deve dikeni, Meryemana Dİkeni (Silybum Marianum)

Bu bitkinin tohumlarından hazırlanan eksterenin Karaciğer hasarını geri döndürdüğü, karaciğer yağlanmasını azalttığı, virüse bağlı sarılık(hepatitler) üzerine etkili olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Hatta yapılan çalışmalarda deve dikeni kullanan hastalarda ‘Hepatit C’ virüsünün kandaki miktarının azaldığı gösterilmiştir. Ayrıca antiviral etkisi ile ‘Hepatit B’ üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir. Özellikle şeker hastalığına ve obeziteye bağlı karaciğer yağlanmalarında yapılan testlerde 6 ay Deve Dikeni ekstresi kullanan hastalarda serum AST ve ALT değerlerinin normale döndüğü ve karaciğer yağlanmasının azaldığı gösterilmiştir. Bütün bunlar deve dikeni bitkisinin karaciğerde ne kadar etkili olduğunun bir göstergesidir. Sadece karaciğer hasarında değil aynı zamanda karaciğeri korumak için de çok önemli ve etkili bir bitkidir. Şu anda da günümüzde karaciğer hasarında en çok tercih edilen bitkilerin başında gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Soru Sor