Gripten Korunmak İçin 3 Özel Formül

Sonbaharın gelmesi ile havaların aniden soğuması sonucunda meydana gelen ‘soğuk algınlığı ve grip’ sonucunda kişilerde, kırgınlık, halsizlik,yorgunluk, çökkün ve depresif ruh hali, yaygın vücut ağrıları olabiliyor. Ve bu bulgular sonucunda iş gücü kaybı meydana gelirken aynı zamanda kişinin bütçesine de ciddi miktarlarda tedavi masrafı da yansımaktadır.

Havanın soğumasıyla kişilerin kapalı ortamda durma süresi artmakla beraber odaların havalandırılma süresi azalmaktadır. Kişiler daha kalabalık ortamlarda ve daha yakın temas halinde bulunmakta ve bu durum mikropların kişiden kişiye bulaşmasını ve çoğalmasını kolaylaştırmaktadır. Bu hastalıklar erişkin ve sağlıklı bireyler tarafından çoğu zaman kolay bir şekilde atlatılırken, yaşlı kişiler ve çocuklarda, ek hastalıkları olan kişiklerde ise daha zor atlatılmaktadır.

Bu sebeple toplum olarak öncelikli hedefimiz hastalığa hiç yakalanmamak olmalıdır. Bunun için yapmamız gereken en önemli iki şey ise bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve hastalık kapabileceğimiz ortam ve durumlardan uzak kalmaktır.

Kişilerin bu geçiş döneminde hem hastalanmaması için, hem de hastalanması halinde daha hızlı tedavi olabilmesi için evde yapılabilecek basit ama etkili formüller:

Ballı soğan:
Orta boy bir soğanı soyup iri parçalar halinde doğruyoruz. Daha sonra üzerine beş yemek kaşığı bal ekliyoruz. Bir gece buzdolabında beklettikten sonra sabah ve akşam birer yemek kaşığı sıvı hale gelmiş ballı soğandan tüketiyoruz.

Kış çayı:

  • Ihlamur: 20 gr
  • Mürver: 20 gr
  • Kuşburnu: 30 gr

Bu karışımdan bir yemek kaşığını 1 su bardağı içine koyup, üzerine kaynar su ilave edilir. 10-15 dk dinlendirdikten sonra süzerek sabah ve akşam birer bardak içilebilir. İstek halinde bal ile tatlandırılabilir.

Kış çayı – 2:

  • Mürver: 20 gr
  • Söğüt kabuğu: 20 gr
  • Kuşburnu: 5 gr
  • Meyan kökü: 5 gr

Yukarıda belirtildiği gibi demlenip süzülerek sabah akşam tüketilebilir.

Bunların haricinde kekik suyu ve ekinezya da soğuk algınlığında kullanılabilir.

Faydalı bazı bitkiler;

Ihlamur: terletir, ateş düşürür.
Mürver: terletir, ateş düşürür, balgam söktürür
Meyan: bağışıklığı güçlendirir, balgam söktürür, kramp giderir
Kuşburnu: bağışıklığı güçlendirir, iltihaplanmayı önler ve azaltır
Söğüt kabuğu: ateşi düşürür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Soru Sor