Bahar Yorgunluğunun Reçetesi Mayıs Papatyası – “Ne Olur Çimlere Basın”

Güncelleme Nisan 2020

Bahar yorgunluğu kış aylarından  bahar aylarına geçerken hepimizin az veya çok yaşadığı bir durumdur.Halsizlik, yorgunluk, sabahları uyanamama, uyuşukluk ve sinirlilik halleri ile kendini gösterir.

Bunun başlıca sebeplerinden biri mevsimsel olarak değişen nem oranı diğeri de mevsim geçişine bağlı   vücutta artan elektrik  yüküdür. Nem  oranındaki artışa bağlı vücutta ki oksijen miktarı ve dokulara  giden kan miktarı çok azalır.Halbuki metabolizma hızlanmış, oksijen ihtiyacı artmıştır. Buna bağlı kişi kendini  yorgun hisseder. Aynı şekilde  iklim değişikliğiyle oluşan havadaki  elektrik akımı vücut elektrik yükünü arttırır. Neticede vücut dengesi  bozulur.

Sabahları  yorgun kalkılır, gün içine uyku hali, iş yapmada isteksizlik ,stres de artış ,mutsuz bazen depresif ruh hali  görülür.Baş ağrılarıda en çok  mevsim geçişlerinde görülür.

Bahar yorgunluğu nasıl rahat atlatılır?

  • Sıvı  alımını ihmal etmeyelim. Ölçümüz, her bir kiloya 30 ml su.
  • En az iki hafta  sebze ağırlıklı beslenelim.
  • Her gün bir maden suyu içelim.
  • Günlük açık havada 10-15 dakika yürüyelim, hem bedenimize hem psikolojimize iyi gelecektir.
  • Uyku düzenine dikkat etmek, sigara ve alkolden uzak durmak yine yapılacaklar arasında.

Vücudumuzda ki elektrik yükü ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Özellikle bahar aylarında bir yerlere elimizle dokunduğumuzda elektrik çarptığı hissine kapılırız İnsan vücudunda da elektrik akımı vardır. Nasıl her elektrikli cihazın topraklanması gerekiyorsa, vücudumuzdaki  elektrik yükünün toprağa boşaltması gerekir.Bu topraklama olmadığında  vücut düzgün çalışamaz ve dengesizlik hali yaşar.

“NE OLUR ÇİMLERE BASIN”

  • Bu dengesizliğin giderilmesi için ise sadece 5 dakika çıplak ayakla toprağa ve çimlere basmak, yürümek yeterlidir .Vücutta  ki elektrik yükü toprağa geçer.
  • Vücudumuzda ki elektriksel akımı normalleşince gerginlik ve yorgunluktan eser kalmaz. Günde 5 – 6 saat uyusak bile  zinde kalkarız.
  • Bunun için belediyelerin parklarda bahçelerde her yere ‘Çimenlere basmayın’ yazısı yerine , insanların sağlığı için  ‘Lütfen çimenlere basın’ şeklinde değiştirmesi gerekir.

Bahar yorgunluğunda  bir diğer çözüm ise mayıs papatyası(tıbbi papatya)dır.Bu bitki hazımsızlık,  ,mide ağrısı gibi sindirim problemlerine iyi geldiği gibi, kas spazmı ,anksiyete ve gerginliliğin azaltılmasında da etkilidir Mayıs papatyası çayından sabah akşam birer bardak içmekte bedensel ve ruhsal problemlerin çözümüne yardımcı olacaktır

MAYIS PAPATYASI ÇAYI TARİFİ

1 bardak taze kaynatılmış sıcak suyun içine  1 tatlı kaşığı mayıs papatyası ilave ederek 10 dakika demleyelim.. Sabah ve akşam 1’er bardak içelim. Alternatif olarak hazır poşet içinde olanlardan da kullanabiliriz.

Bunlara dikkat ettiğimizde bu dönemi çok rahat geçirdiğinizi göreceksiniz.

Sağlıklı günler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Soru Sor