Hemoroid tedavisinde doğal yöntemler

İstatistiklere bakıldığında Türkiye’de Google’a en çok sorulan hastalıklardan birinin de hemoroid olduğunu görürüz. Tıp dilinde hemoroid, halk dilinde basur veya mayasıl adını verdiğimiz rahatsızlığa toplumda her 4 kişiden birinde rastlanır. Ancak bu gibi hastalıklarda rahatsızlığın boyutu ‘acil’ durum sinyalleri vermiyorsa, yaşam kalitesi düşse de, doktora gitmek yerine bu sıkıntıyı çekmeye devam ediyor veya hasta kendi kendine tedavinin yolunu arıyor.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid, makat çevresindeki toplar damarların genişlemesi ve dışa doğru sarkmasıyla oluşan bir hastalıktır. Genişleyen damarlar o bölgede şiddetli ağrı, şişlik ve kızarıklık gibi şikayetlere neden olur. Kişinin yaşam kalitesini düşürür.

Hemoroid rahatsızlığının toplumda ne kadar sık yaşandığını biz dahi karşılaştığımız vakaların fazlalığından anlayabiliyoruz.

Kadınlarda ve Erkeklerde Hemoroid Nedenleri

Hemoroidin en önemli nedeni kabızlıkla beraber ıkınmadır. Kadınlarda özellikle hamilelik döneminden sonra yaşanmaktadır. Erkeklerde ise, kabızlık ya da aşırı ishal yaşanmasının ardından hemoroid şikayetleri başlar. Her iki cinste de genetik geçiş önemlidir. Kötü beslenme tarzı, şişmanlık, hareketsizlik, hemoroidi oluşturan diğer nedenlerdir. Ancak en büyük nedeni kabızlıktır.

Hemoroidde Tedavi Yöntemleri

Hemoroid toplumda sık görülmesine rağmen hastaların doktora gitmeye hatta yakınlarıyla şikayetini paylaşmaya çekindiği bir rahatsızlıktır.

O nedenle de genellikle uygun şekilde tedavi edilemez, tekrarlar tekrarladıkça da büyüyen bir rahatsızlığa dönüşebilir. Hemoroid tedavi edilmezse ilerleyen dönemlerde büyük cerrahi müdahaleler gerektirebilir.

Hemoroidde ılık oturma banyosu, kimyasal bazı ilaçlar şikayetleri azaltmak için kullanılır. Beslenme alışkanlığında değişiklikler olabilir.

Hemoroidde (Basur) Doğal Tedavi Yöntemleri

Hemoroid tedavisinde geleneksel ve tamamlayıcı tıp da önemli yer tutar. Bitkisel tedavide en sık kullanılanlar at kestanesinin yanı sıra yulaf, brokoli, aloe vera, mayasıl otu gibi bitkiler ve bunlardan yapılan ilaçlar, kremler ve tabletler hemoroid için kullandığımız diğer bitkisel ürünlerdir.

Bunlar hastalığın vermiş olduğu ağrı yanma, kaşıntı şikayetlerini azaltma konusunda oldukça etkilidir.

Bu bitkiler sülük tedavisi ile birlikte uygulandığında daha hızlı cevap alınabilir. Sonuç olarak hasta normal ve sıkıntısız yaşamına dönüş sağlar.

Sülük yüzyıllardır hemoroidde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Sülük tedavisi hemoroidlerden kaynaklanan ağrı ve şişliğin azaltılmasında son derece etkilidir. Salgıladığı enzimlerle ağrıyı keserken o bölgedeki kan akışını düzenleyip iyileşmeyi hızlandırır.

Hemoroid (Basur) Tedavisinde Yeni Bir Yöntem: Kolon Hidroterapi

Hemoroide neden olan en büyük etkenin kabızlık olduğunu belirtmiştik. Ancak kabızlığın dolayısıyla hemoroidin olmazsa olmaz tedavilerinden biri de Kolon hidroterapidir.

Eğer hastamızda yaşadığı kabızlık sonrası taşlaşmış gaitalar var ise bunlar kalın bağırsak pasajını daraltır. Biz ne yaparsak yapalım, nasıl beslenirsek beslenelim, ne kadar sülük yaptırırsak yaptıralım ancak bir noktaya kadar rahatlama sağlayabiliriz.

Kalın bağırsaklardaki o taşlaşmış gaitalardan kurtulamazsak, yani başka bir deyişle kalın bağırsak temizliği yapmazsak bu hastalarda kabızlığın aynı zamanda da hemoroidin de ortadan kalkmasını bekleyemeyiz.

Kolon hidroterapi kabızlığın uzun süreli tedavisinde en etkili yöntemdir. Uygun şartlarda, tecrübeli kişilerce yapılan kolon hidroterapi ile kabızlık düzelir, hemoroid rahatlar ve tekrarlamaz.

Kolon hidroterapi yani kalın bağırsak temizliği yöntemiyle hemoroid probleminden cerrahi müdahale görmeden kurtulabilirsiniz.

Eğer siz kolon hidroterapi yapmazsanız, kesinlikle nihai olarak hemoroidden kurtulma imkanınız olmayacaktır. Hemoroid tedavisinde mutlaka kalın bağırsak temizliği şarttır.

Dr. Mustafa Eraslan, sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Soru Sor