KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)

KOAH: Kronik Bronşit ve Amfizeme bağlı gelişen yavaş başlangıçlı, uzun süre devam eden, akciğerlerde hava akımının kısıtlanmasıyla meydana gelen ve modern tıpta geri döndürülmesi mümkün olmadığı düşünülen bir hastalıktır.

Bir çok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da net bir tedavi belirlenememekte ve hastaları n şikayetlerini azaltmak ve onları rahatlatmak üzerine bir yol izlenmektedir. Ve maalesef ki bir çok hasta ilk dönemlerde hafif derece solunum sıkıntıları çekse de ilerleyen dönemlerde solunum cihazlarına bağımlı, evden dışarı çıkamayan ve günlük işlerini dahi yapmakta zorlanan bireyler haline dönüşebilmektedirler.

İki çeşit KOAH tipi vardır:

  • Tip 1 KOAH (Amfizem): Akciğerlerdeki hava keseciklerindeki genişlemesi sonucu nefes darlığı gelişmesidir.
  • Tip 2 KOAH (Kronik Bronşit): En az 2 yıl, yılda 3 aydan uzun süren balgamlı akciğer iltihaplanmasıdır.

Kimler risk altında?

  • Sigara kullanan kişiler (Sigaraya erken yaşlarda başlayan uzun süre ve yoğun miktarlarda sigara kullanan kişilerde bu risk daha belirgindir.)
  • Mesleki mağruziyet(Maden işçiliği, metal işçiliği, inşaat ve tarım işçiliği, ulaşım sektörü vb.)
  • Çevre kirliliği (Özellikle büyük şehirlerde veya kömür vb. yakıt yakılan yerleşim yerlerinde)
  • Genetik yatkınlık (Ailede benzer hastalık öyküsü olması vb.)
  • Çocukluk döneminde geçirilen solunum yolu enfeksiyonları

‘’Her ne kadar KOAH iki gruba ayrılsa da bir çok KOAH hastasında ‘ Kronik Bronşit’ ve ‘Amfizem’ birlikte bulunur.’’

‘’Çocuğunuzun yanında içtiğiniz sigara, çocuğunuzun ileri yaşlarda KOAH olma riskini arttırır!’’

Biz bu yazımızda günümüz tıbbının dışında alternatif olarak hangi destek ürünlerini kullanabiliriz bunlardan bahsedeceğiz.

‘’Ancak alternatif tedavileri kullanırken, doktorumuzun bize önerdiği tedaviyi de ihmal etmememiz gerekmektedir!’’

Günümüzde KOAH için kullanılan bazı bitkilere gelecek olursak:

Panax Ginseng:

Yapılan çalışmalarda Panax Ginseng kullanımının KOAH hastalarında akciğerlerdeki iltihaplanma ve nefes darlığını azalttığı, atak sayı ve sürelerini azalttığına dair kanıtlar bulunmaktadır. Bunun haricinde düzenli kullanılan Panax Ginseng’in de akciğerler fonksiyonlarını düzeltmede yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kronik Bronşiti olan 75 hastanın 37’sine sadece antibiyotik verilmiş, diğer 38 hastaya ise antibiyotik ve 100 mg Panax Ginseng ekstresi verilmiştir. Ek olarak Panax Ginseng kullanan grubun daha hızlı ve etkin bir şekilde iyileştiği gözlemlenmiştir.(1)

Ganoderma Lucidum (Reishi Mantarı):

Ölümsüzlük mantarı olarak da bilinen bu mantar özellikle uzakdoğu tıbbında yüzyıllardır kullanılmaktadır. En önemli etkilerini ise bağışıklık sistemini güçlendirerek ve vücudun kendini yenilemesine katkıda bulunarak göstermektedir. Reishi Mantarı enfeksiyonların iyileşmesini hızlandırmasının yanı sıra enfeksiyonlara karşı da koruyucu özellik göstermesinden dolayı da önemlidir.(2)

Echinacea Purpurea (Ekinezya):

Özellikle üst solunum yolları enfeksiyonlarında yoğun olarak kullanılan Ekinezya aynı zamanda yoğun bir C vitamini deposudur. Sadece bakterilere karşı değil aynı zamanda grip, nezle vb. hastalıklarda da çok etkili olduğu bilinmektedir. Hatta domuz gribine karşı da etkileri olduğu çalışmalarla gösterilmiştir.(3)

Bunların dışında bir çok bitki de Kronik Bronşit ve Amfizem yani KOAH hastalığında kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları, yulaf, papatya, kuşkonmaz, keçiboynuzu vs.’dir. Bu bitkiler üzerinde yoğun olarak klinik çalışmalar yapılmakta ve bir çoğunun klinik faydaları kanıtlanma aşamasına gelmektedir. Ancak yine de bu tedavi yöntemlerini kullanırken dikkat edeceğimiz en önemli nokta doktorumuz tarafından önerilen tedavimizi aksatmamamız gerektiğidir.

Referanslar

1: Francesco Scaglione , K. Weiser, M. Alessandria, Effectsof theEffects of the Standardise Ginseng Extract G115® in Patients with Chronic Bronchitis, Clinical Pharmacodynamics, Clinical Drug Investigation, January 2001, Volume 21, Issue 1, pp 41-45

2: Eo SK , Kim YS , Lee CK , Han SS . Antiviral activities of various water and methanol soluble substances isolated from Ganoderma lucidum . J Ethnopharmacol . 1999 ; 68 ( 1-3 ): 129-136

3: Isbaniah F., Wiyono WH, Yunus F, Setiawati A, Totzke U, Verbruggen MA., Echinacea Purpurea Along with Zinc, selenium and vitamin C to alleviate exacerbations of chronic obstructive pulmonary disease, J Clin Pharm Ther. 2011 Oct;36(5):568-76. doi: 10.1111/j.1365-2710.2010.01212.x. Epub 2010 Nov 10.

WhatsApp Soru Sor