Panax Ginseng-Kore Ginsengi

Güncelleme Ocak 2020

Dünyada en çok tanın ve sağlıkta kullanılan bir bitkidir.

Panax Ginseng Kore ve Çin’de  doğal olarak yetişen bir bitki .Bilinen iki türü var,  Kore ginsengi (P. Ginseng) ve Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius)

Özellikle uzak doğu ülkelerinde yaygın olmasına rağmen, tüm dünyada  kullanılıyor ve  etkileri bir  çok  çalışma da gösterilmiş..Ginseng adaptojen bir bitki , yani vücutta bozulan dengeyi tekrar kuruyor. Örneğin tansiyon düşüklüğü olan kişilerde alındığında  tansiyonu yükseltirken, hipertansiyonu olan kişilerde tansiyonu düşürüyor.

Panax ginseng neye iyi gelir?

Panax ginseng’in içinde  bir çok  etkin  madde var .Her birinin  farklı etkisi olması nedeniyle farklı bir çok durumda   kullanılmaktadır.

 • Kan şekeri, kolesterol gibi kan değerlerini normalleştirir.
 • Kan dolaşımını düzenler. Kalp damarlarında kanlanmayı artırır , kalp kasını güçlendirir..Koroner arter hastalığında etkinliği gösterilmiştir.Tansiyonu normalleştirir.
 •  Özellikle yoğun çalışılan dönemlerde,yorgunluk, halsizlik  hallerinde  alındığında vücud enerjisini ve fiziksel kapasiteyi artırırken, metabolizmayı hızlandırıyor.
 • Stres ve depresyonla mücadelede etkili,
 • Beyin fonksiyonlarını iyileştiriyor. Hafıza ve konsantrasyonu güçlendirerek öğrenme kapasitesini artırıyor,
 • Erkeklerde cinsel isteği artırdığı biliniyor.Kısırlık ve impotans tedavisinde yaygın kullanılıyor.
 •  Panax ginseng ekstresi,    çeşitli kanserlerde  hem tedavide  hem de kemoterapi  ile radyoterapinin  yan etkilerinin azaltmada  kullanılıyor.
 • Menapoz dönemi kadınlarda kullanıldığında   psikolojik ve  fiziksel  şikayetleri azaltır.
 • Antiallerjik  etkisinden dolayı alerjik hastalıklarda kullanılmakta,
 •  Yapılan çalışmalarda Kronik obstrüktif akciğer hastalığında  kullanıldığında , ginseng ekstresinin solunum parametrelerini  iyileştirdiği, solunum kapasitesi ve yürüme mesafesinde belirgin bir şekilde arttırdığı görülmüş.
 •   Ginseng’in güçlü antioksidan etkiside var.Bu sayede  bağışıklık sistemini koruyor, yaşlanmayı  geciktiriyor.Bağışıklığımızın azaldığı dönemlerde özellikle kullanabilirsiniz
 • Ciltte ki kollajen üretimini destekleyerek cildi güzelleştirir.O nedenle korede cilt bakım ürünlerinde yoğun kullanılmaktadır.

 Ginseng nasıl kullanılır?

Çay, macun, kapsül , tablet formları var.

Çay olarak tüketmek istediğiniz de , 1 tatlı kaşığı  ginseng 1 fincan sıcak su ile 10 dakika demleyin,sabah ve  akşam iki kez içebilirsiniz.

Hastalık durumunda tedavi amacıyla  kapsül veya tablet standart  formlarının  kullanımı daha uygundur.3- 6 ay süre ile   kontrollü kullanılabilinir.

         Vücutta ginseng etkisinin hissedilmesi için en az 3-4 hafta kullanılmalı.

Hamilelikte kullanımı için yeterli veri olmadığından, gebelerde ve emzirenlerde kullanımını  önermiyoruz.

Ancak unutmamamız gereken en önemli şey bu kadar farklı etkisi olan bir bitkinin uygun kullanımı için mutlaka bu konuda uzman bir hekime danışmalısınız.

Sağlıklı günler

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Soru Sor