Silybum Marianum- Milk Thistle- (Deve Dikeni/ Meryemana Dikeni)

-Son güncelleme: Mayıs 2020-

Geleneksel tıpda Deve dikeni karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında özellikle sarılık tedavisinde ve anne sütünü arttırmak için tarih boyunca kullanılmıştır. Bu nedenle de hepatit, siroz , toksin ve ilaç kullanımına bağlı karaciğer rahatsızlıklarında devedikeninin etkisi çok fazla araştırılmış.

Deve dikeni karaciğer hastalıkların da  faydalımı?

Deve dikeninde ki etken madde Silimarin ve bitkinin tohumlarından elde edilir.Bu maddenin karaciğer hastalıklarına karşı koruyucu ve tedavi edici etkisi var.
O nedenle Karaciğer hastalıklarında, karaciğer yağlanması, hepatit, kronik karaciğer rahatsızlıkları, sirozda karaciğer hasarının önlenmesi ve tedavisi amacıyla modern tıpda kullanılmaya başlandı.Deve dikeni ekstresi mantar, ve asetaminofen zehirlenmesi olan hastalarda hayat kurtarıcı olarak kullanılmaktadır.

Viral ve toksik hepatitler, kronik karaciğer hastalıkları ve sirozda karaciğeri koruyucu ve iyileştirici etkisi vardır. Hem zararlı maddelere karşı karaciğer hücrelerini korur,hem de tedavi eder ve yeniler.

Kanser tedavisi sırasında kemoterapi yan etkisinden karaciğer hücrelerini koruyabilir.
Yani Silybum marianum; karaciğer hastalıklarına karşı koruyucu ve tedavi edici olarak kullanılabilinir. Kansere karşı koruyucu etkisini de ihmal etmemek lazım.
Diğer etkileri arasında, antimikrobiyal ,antiviral ,anti kanser antienflamatuar ve antioksidan ve kolesterolü düşürücü etkisi sayılabilir.

Deve dikeni kullanımında karaciğer yanısıra bağırsak ve midede total glutatyon kapasiteside artar ,böylece antioksidan etkisi yanında detoksda sağlar.
Tüm bitkisel destek tedavilerinde olduğu gibi etkinlik için uzun süre uygun dozda kullanılması gerekir ancak güvenlidir.

Hamilelikte, emzirme döneminde, çocuklarda hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.

Deve dikeni nasıl KULLANILIR?

ÇAY: 1 çay kaşığı ezilmiş devedikeni tohumunu 1 bardak suda 10 dakika demleyin. Süzün. Günde 1-3 bardak için.
EKSTRE. Doz genellikle günde 200-400 mg’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Soru Sor