Alzheimer Hastalarına Bitkisel Destek

Alzheimer’ın modern toplumlarda sık görülen problemlerden biri olduğuna değinen Dr. Mustafa Eraslan, “Alzheimer hastalığı, 65 yaş ve üstü bireylerde sık yaşanan bir rahatsızlık iken, son dönemlerde 50 yaş üstü bireylerde de görülüyor’’ dedi.

Alzheimer hastalığı hakkında bilgi veren Dr. Mustafa Eraslan, “İnsanlık tarihi kadar eski sağlık problemlerinden biri olan Alzheimer, bunama, demanstır. Modern toplumda en sık görülen problemlerden biri olan Alzheimer hastalığı, 65 yaş ve üstü bireylerde sık yaşanan bir rahatsızlık iken, son dönemlerde 50 yaş üstü bireylerde de görülüyor” ifadelerini kullandı. Bunamanın da Alzheimer hastalığına bağlı olarak geliştiğini ve pasif bunama olarak adlandırıldığını belirten Eraslan, “Yüzde 60’ın üzerindeki bunama vakaları, Alzheimer’dır. Hastalık, başlangıçta basit unutmalarla kendini gösterirken, hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise kalıcı hafıza kaybına, kişinin tek başına işlerini görememesine, diğer hafıza problemlerine ve 8-10 yılın sonunda hastanın ölümüne yol açar” dedi. Hastalığın risk grubu hakkında da bilgi veren Eraslan, hastalığın daha çok kadınlar olmak üzere 60 yaş üzeridamar tıkanıklığı veya şeker hastalığı olan bireylerde görüldüğünden söz etti.

ALZHEİMER İÇİN ALTERNATİF BİR TEDAVİ YÖNTEMİ: GİNKGO BİLOBA ÇAYI

Son zamanlarda Alzheimer’de tıbbi tedavinin yanı sıra bitkisel tedavilerin de yer aldığına dikkat çeken Dr. Mustafa Eraslan, Alzheimer tedavisinde kullanılan en etkili bitkilerden birinin GinkgoBiloba olduğunu belirtti.Eraslan, “Yapılan bilimsel çalışmalarda 3-6 ay kullanılanGinkgoBiloba’nun Alzheimer oluşumunu belirgin bir şekilde önlediği, gelişimini yavaşlattığı, konuşmayı düzelttiği, el becerilerini geliştirdiği ve yaşam süresini uzattığı gözlemlenmiştir” dedi.Ginkgo’nun tüketimi hakkında da bilgi veren Eraslan, evde hazırlanacak pratik ve etkili çay tarifleri verdi: “2-3 Ginkgo yaprağı sıcak suda 15 dakika demlenerek, sabah ve akşam bir fincan içilebilir veya bir poşet Ginkgo çay bir fincan kaynamış suya ilave edilerek ağzı kapatılıp ve 15 dakika demlenerek tüketilebilir’’ diyen Eraslan bu çayların son derece faydalı olduğunu sözlerine ekledi. Ginkgoda asıl etkili olanının standardize ekstre ile yapılmış ürünler olduğunu ifade eden Eraslan, burada dikkat edilecek hususun GinkgoBiloba’nın doktor kontrolünde kullanılması olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Soru Sor