Dünyayı etkisi altına alan iki salgın! COVİD-19 ve Diyabet

Sevgili okurlar ülkeler alarma geçmiş durumda, salgının ortasındayız. Bir yandan virüs tehlikesi ile karşı karşıya iken diğer yandan ise hareketsiz bir yaşam sürmekteyiz.Evde kalınan süreçte çoğunlukla insanlar kilo aldığını ifade etmektedir. Hem yapılan çok fazla şeyin olmaması hem de yiyeceğe rahat ulaşım ile kilo artışı ve sağlıksız yaşam kaçınılmaz hale gelmektedir.

Covid-19 diyabet hastalarında daha ağır seyrediyor

Şeker hastaların da özelliklede kan şekeri kontrol altında değil ise bağışıklık sistemleri zayıflamaktadır. O nedenle COVID-19 salgınında diyabetik kişiler yüksek risk grubundadır.Bu hastalarda beslenme ve hareket çok önemlidir. Bu sebeple insülin direnci olan veya tip 2 diyabeti olan kişiler bu karantina günlerinde beslenmelerine ve hareketlerine daha çok dikkat etmelidir.

 Bu süreçte şeker değerlerimizi nasıl düzenli tutarız?

  • Kendinize öğün belirleyin. Bu öğünler dışında mutfağa giderek ara atıştırmalar ve kaçamaklar yapmaktan uzak durun.
  • Beslenmenizi şekerli, unlu hamur işi yerine daha sağlıklı olabilecek haşlanmış sebzeler, lifli gıdalar, yoğurt vb. besinlerden yana kullanabilirsiniz.
  • Bu süreçte birçok kişi canı sıkıldığı bunaldığı için yemek yemektedir. Kendinize farklı uğraşlar bulun, canınız sıkıldığında yemek yapmak ya da yemek yemek yerine başka şeylerle ilgilenmeye çalışın.
  • Hareketli kalın! Her ne kadar dışarı çıkamasak da bu spor ya da yürüyüş yapılamayacağı manasına gelmiyor. Kendinize bir spor saati ve yeri belirleyin. Evin koridorlarında da tur atarak yürüyüş yapılabilir. Ya da elinizdeki su şişelerini ağırlık olarak kullanarak evde spor yapmaya devam edebilirsiniz. Hatta hiçbir ek alete ihtiyaç duymadan da yapılabilecek hareketler mevcut. Önemli olan hem şeker hastalığınız hem de genel sağlığınız için hareketsiz kalmamaktır.

Bütün bunların yanı sıra unutmayın ki şeker hastalığı ya da insülin direnci bu virüsün bulaşması halinde hastalığın daha da ağır atlatılmasına sebep olabilir.

Bu yüzden evde kalın, eve misafir kabul etmeyin, sosyal mesafenizi koruyun ve hijyen kurallarına uyun.Sağlıklı ve dengeli beslenmeye ve spor yapmaya dikkat edin.

Sağlıklı günler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Soru Sor