Göz Hastaları Dikkat

güncelleme şubat 2020

 

Göz bizim olmazsa olmaz organlarımızdan biridir.En küçük görme bozukluğunda bile günlük yaşantımız zorlaşır.Yaşın ilerlemesiyle beraber gözümüzde yaşlanır. Yaşlanmanın haricinde şeker hastalığı, yüksek tansiyon ,damar tıkanıklığı gibi kronik hastalıklara bağlı da görmemiz  bozulur.  Ayrıca bilgisayar ,cep telefonu kullanımında ki artışda  göz sağlığımızı tehdit eder hale geldi.

Göz  sağlığımızı nasıl koruyalım?

  • Öncelikle  göz muayenesini çocukluk döneminden başlayarak yaptırmamız önemli .
  • Göz kaslarını güçlendiren egzersizler ile gözlük gereksiniminizi azaltabilir
  • Uzun süreli bilgisayar ve telefon kullanımından ve karanlıkta okuma alışkanlığından kaçınmalıyız.
  • Güneş gözlüğü kullanmayı da ihmal etmeyelim.
  • Göz sağlığımızı  etkileyen kronik hastalığımızın tedavisi de önceliklerimiz arasında
  • Sigara göz sağlığını hızla bozan etkenlerden, sigaradan uzak duralım
  • Tabi ki beslenmemizde göz sağlığımız için önemlidir.

Göze iyi gelen besinler nelerdir?

Göze dost besinler içinde balık, zeytinyağı, semizotu, ıspanak, gibi yeşil yapraklı sebzeleri var. Ayrıca elma ,havuç  yumurta, çiğ kuruyemişler göz için yararlı  ve tüketmeliiyiz. A ,B,C,E vitaminlerinin de,görme fonsiyonumuz üzerine olumlu etkileri var. Göz için önemli diğer bir besin ise  yaban mersini dir.Düzenli olarak tüketildiğinde göz sağlığımızı iyi gelir ve görme keskinliğimizi arttırır.Yaban mersininin göze iyi geldiği  eskiden beri biliniyor.

2. Dünya savaşı sırasında İngiliz  pilotlarının  bol miktarda yaban mersini reçeli  yedikleri ,sonrasında  gece uçuşuna çıktıklarında gece görüşlerinde belirgin bir düzelme olduğu görülmüş.

Yaban mersini ne için kullanılır?

Yaban mersini doğada bulunan şifa kaynağı. Göz için gerekli  A vitamininden zengin bir meyvedir.İyi  bir antioksidan, kan şekeri ve kolesterolü düşürür. Kalp ve damar sistemine olumlu etkileri var. İdrar yolu enfeksiyonundan korunmada ,isal tedavisinde de yaygın kullanılıyor.

Yaban mersini gözün ışığa duyarlılığını artırır, gözün  adaptasyonunu sağlar ,özellikle de gece şartlarında görüşü  kuvvetlendirir. Göz kılcal damarlarında ki  kanlanmayı  artırır.Gece körlüğü ,göz tansiyonu, katarakt, sarı nokta hastalığı gibi göz hastalıklarında , göz yorgunluğunda  iyileştirici etkisi var. Yaban mersini’nin Cranberry  adıyla bilinen meyveyle karıştırılmaması gerekir. Yaban mersini  mor  renkli iken, cranberry  kırmızıdır.Yaban mersini taze meyve olarak , reçel, veya meyve suyu formunda kullanabildiğiniz gibi çayını da içebilirsiniz.

Yaban mersini çayının tarifi;

2 gr yaban mersini meyvesi ve yaprakları öğütülmüş veya parçalanmış olarak 1 bardak kaynamış suya ilave edin 10 dakika bekledikten sonra içebilirsiniz.

Sağlıklı günler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Soru Sor