Sağlıkta Yükselen Trend: Kupa Terapisi!

Güncelleme-şubat 2020

 

Hacamat yani  yaş kupa tedavisi’  yüzeysel, ince kesiklerle  vakumlayarak vücuttan kirli kan ve istenmeyen maddelerin alınması işlemidir. Ne yazık ki uzun süredir modern tedavi yaklaşımları tercih edilip, yüzyıllardır uygulanan bu tedavi yöntemi  tıp camiasında unutulmuştu. Ancak kronik,geçmeyen  bel ve sırt ağrılarını gidermekte modern tıp  yetersiz kaldığı noktada  hacamat  gibi tamamlayıcı tıp  uygulamaları gündeme geldi.

Ünlüler de hacamat yaptırıyor

Bazı ünlülerin kupa tedavisi yaptırıyor olmalarıda  hacamatın popüler olmasında etkili olmuştur. David Beckham, Michael Phelps Alex Naddour, gibi başarılı sporcular yanısıra İngiliz Kraliyet ailesinin düzenli hacamat yaptırdığı hatta  sarayda görevli bir hacamat doktorlarının bulunduğu biliniyor.Sporcular  performanslarını arttırmak için müsabakalar öncesinde yaptırıken  , ünlüler ise genellikle sağlık ve güzelliklerini devam ettirebilmek için yaptırıyorlar.

Hacamat hangi durumlarda yapılır?

Hacamat özellikle   baş ağrısı , kronik boyun-bel ağrıları, fibromyalji de etkili bir yöntemdir. Yanısıra depresyon ,akne,ürtiker gibi , uzun süreli  yorgunlukta ve halsizlikte ,hipertansiyon ve kalp hastalarında uygulanır. Adet düzensizliği, kısırlık,epilepsi , menapoz  gibi spesifik hastalıklarda da etkinliği yapılan çalışmalarla gösterilmiş.Biz  herhangi bir sağlık probleminiz olmasa  bile ilkbahar ve sonbahar aylarında en az   iki kez hacamat yaptırmanızı öneriyoruz.

Hacamatın faydaları nedir?

  • Hacamat kan akımını artırır,oksijen ve besinler hücrelere rahat ulaşır,
  •  Kronik bir çok hastalıkta iyileştirici etkisi vardır
  • Zararlı istenmeyen maddelerden vücudu temizlenir, detoks sağlar.
  • Beyne giden kan akımınıda arttığı için hafızayı güçlendirir ,konsantrasyonu artırır
  • Bağışıklık güçlenir,
  • Analjezik etkisi var, kas , eklemleri gevşetir
  • Psikolojik ve bedensel rahatlama sağlar.
  • Kan üretimini artırir
  • Derin doku masajı yapar

Hacamat hangi bölgelere yapılır?

Genellikle baş,omuz,sırt  ,bel ve diz bölgelerinde belli noktalara yapılır..ancak ağrı olduğunda ağrıya yakın bir bölgeye de yapılabilir.

Kan aldırmak hacamat yerine geçer mi ?

Hacamat ve kan aldırmayı bazı kişiler aynı olarak kabul etseler de bu doğru bir yaklaşım değildir. Kan verdiğimizde toplar  damardaki kan bütünüyle alınır.  Hacamatta ise kılcal damarlardaki hücre atıkları ,toksik maddelerle,koyulaşmış kan, hücreler aras sıvıdaki zararlı maddeler alınır. Yani temizlemeye yönelik bir işlemdir Kan verme hacamatın yerini tutmaz.Damardan alınan kan ile  hacamat kanını inceleyen çalışmalarda  kan bileşiminin  farklı olduğu görülmüş.

Hacamatta iz kalır mı ?

Hacamatta yapılan çizikler çok yüzeyseldir.Uzman kişilerin yaptığı hacamat   3-4 gün ile 1-2 hafta içinde tamamen iyileşir.

Kuru kupa nedir?

Kuru kupa  kan alınmadan yapılan  yöntemdir.Hasta bölgede vakum yoluyla kanlanmayı artırır o bölgenin oksijenizasyonunu ve rahatlamayı sağlar Halk arasında bardak çekme olarak bilinir .Kupa masajı  olarak yağ eşliğin de bazı durumlarda uygulanır,

 Hacamat ile vücudumuza dışardan kimyasal  hiçbir şey almadan,ve zararlı maddeleri atarak  şifa bulabiliriz. Geleneksel tedavilerimize önce biz kullanalım

Sağlıklı günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Soru Sor